Kamu İşçilerinin 14 Haziran’da Başlayacak Olan Ramazan Bayramında Fazla Mesai Uygulamaları Nasıl Olacak?

Kamu İşçilerinin 14 Haziran'da Başlayacak Olan Ramazan Bayramında Fazla Mesai Uygulamaları Nasıl Olacak? 17 Haziran Pazar Günü Çalışan İşçi Hafta Tatili Çalışması mı,Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması mı Yapmış Olur?

Kamu İşçilerinin 14 Haziran’da Başlayacak Olan Ramazan Bayramında Fazla Mesai Uygulamaları Nasıl Olacak?

Kamu İşçilerinin 14 Haziran'da Başlayacak Olan Ramazan Bayramında Fazla Mesai Uygulamaları Nasıl Olacak? 17 Haziran Pazar Günü Çalışan İşçi Hafta Tatili Çalışması mı,Ulusal Bayram ve Genel Tatil Çalışması mı Yapmış Olur?

Kamu işçilerinin yaklaşan Ramazan Bayramında çalışmaları durumunda, bu işçilere ödenecek ücretin nasıl  hesaplanacağı son günlerin en çok merak edilen konularından birisidir. Bu konuda öncelikle söylememiz gereken işçinin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışılıp çalışmayacağının toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmeleri ile kararlaştırıldığıdır.

İlk olarak Ulusal bayram ve genel tatil günlerinin sürelerine dair bilgi verecek olursak, bu konuda karşımıza  2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun çıkmaktadır. Şöyle ki ilgili kanuna göre;

Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00’ten itibaren 3,5 gündür. Bu bağlamda ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayan işçilere bu günlerin ücretleri herhangi bir çalışma karşılığı olmaksızın idare tarafından ödenecektir. Fakat bu günlerde çalışan işçi, çalışması karşılığında fazla çalışma ücretine hak kazanır.

4857 Sayılı İş Kanununa göre ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışmazlarsa, herhangi bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak ödenecektir.

İşçiler tatil yapmayarak çalışırlarsa, işçilere 4857 sayılı İş Kanununa dayanarak çalışılan her gün için bir günlük ücretleri ödenecektir.

Aynı zamanda 696 sayılı KHK kapsamında taşerondan kadroya geçen işçiler 12 Nisan tarihinde yayımlanan Yüksek Hakem Kurulu kararlarına tabi olacaklarından; adı geçen kararlara göre ulusal bayram çalışması yapan işçiye 1 günlük yevmiye de toplu iş sözleşmesine dayanarak ödenecektir.

Yani sonuç olarak;  Ulusal bayram, genel tatil günlerinde çalıştırılan işçilere çalıştıkları her bir gün için toplam 3 (üç) yevmiye ödenir.

AREFE GÜNÜ ÇALIŞAN KAMU İŞÇİSİNİN ÜCRETİ NASIL ÖDENECEK?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere arefe günü 14 Haziran 2018 Perşembe günü saat 13.00 itibarıyla başlayacaktır. Yani 14 Haziran günü saat 13.00’dan itibaren yapılan çalışmalar bayram tatili çalışması olarak kabul edilecektir. İşçi arefe günü saat 13.00’den sonra mesaisine devam edip, normal tam gün mesaisini yapması durumunda YARIM gün karşılığı bayram mesai ücretine hak kazanır. Yani arefe günü tam gün çalışan işçiye Çalışma Bakanlığı YHK kararı ile birlikte (0,5+0,5+0,5) toplamda 1,5 yevmiye ücret ödenir.

Öte yandan güvenlik, sağlık hizmetleri, bakım hizmetleri… gibi 7×24 hizmet verilen ve postalar halinde (vardiyalı) çalışılan işlerde işçinin vardiya saatlerinin 14.06.2018 saat 13.00 ile 17.06.2018 saat 23.59 arasına denk gelmesi durumunda işçilere, çalışma süresi ile orantılı olarak toplamda 3 yevmiye esasına göre mesai ücreti ödenir.

RAMAZAN BAYRAMINDA ÇALIŞMA YAPAN KAMU İŞÇİSİNE ÜCRETİ NASIL ÖDENECEK?

Ramazan Bayramı bu yıl;

14 Haziran Perşembe;  Arefe Günü,

15 Haziran Cuma; bayramın 1. günü,

16 Haziran Cumartesi; bayramın 2. günü,

17 Haziran Pazar; bayramın 3. günü olarak belirlenmiştir.

Arefe günü saat 13.00 itibarıyla çalışma yapan işçilere ödenecek ücretin çalışma süresine oranlanarak ulusal bayram çalışması sayılacağını (toplamda 3 yevmiye ödeneceğini) yukarıda izah etmiştik.

15 Haziran Cuma ve 16 Haziran Cumartesi günü çalışma süresi bakımından iş günü kabul edildiğinden bu tarihlerde çalışma yapan işçilere direkt toplamda 3 günlük yevmiyeleri  ödenmelidir.

17 HAZİRAN PAZAR GÜNÜ ÇALIŞAN İŞÇİ HAFTA TATİLİ ÇALIŞMASI MI? ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL ÇALIŞMASI MI? FAZLA ÇALIŞMA MI YAPMIŞ OLUR?

Normal zamanlı çalışma yapan bir kamu işçisinin pazar gününe denk gelen ulusal bayram tatili çalışmasında yevmiyesinin nasıl ödeneceği konusunda bir takım tereddütler oluşmuştur. Normal çalışma yapılan iş yerlerinde hafta tatili pazar günüdür. Vardiyalı çalışma yapılan yerlerde hafta tatili çalışmaya başlandığı 6. günü takip eden 7. gündür.

4857 sayılı İş Kanununa göre işçilerin hafta tatili gününde çalıştırılmamaları esastır ve hafta tatilinde çalıştırılan işçilere ödenecek ücrete ilişkin bir herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.  Ancak toplu iş sözleşmeleri ve 12.04.2018 tarihli Çalışma Bakanlığı Yüksek Hakem Kurulu kararlarında hafta tatili çalışmalarında ödenecek ücretlere yer verilmektedir.

Hafta tatili gününde çalıştırılan işçiye, haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurduğu için hem normal ücretini hem de fazla mesai ücreti alacağı açıktır. 4857 sayılı İş Kanununa göre fazla çalışma ücreti normal ücretin %50 zamlısı olarak ödenir. Hafta tatili günü için eğer toplu iş sözleşmesiyle özel bir kural belirlenmediyse, çalışılan her fazladan saat için işçiye ücreti %50 zamlı ödenmelidir.

Taşerondan kadroya geçen işçilerin tabi olacağı, 12 Nisan 2018 tarihli Yüksek Hakem Kurulu kararlarında ise;

  • Fazla Çalışma Ücreti ve Ödenmesi:

Fazla çalışma ücreti normal ücretin %60 zamlısı olarak ödenir.

Hafta tatili çalışması konusunda ise;

  • Hafta Ve Genel Tatillerde Çalışma ve Ücreti:

A- Normal çalışma yapılan yerlerde hafta tatili pazar günüdür. Vardiyalı çalışma yapılan yerlerde hafta tatili çalışmaya başlandığı 6. günü takip eden 7. gündür.

Hafta tatillerinde çalıştırılan işçilere takip eden hafta içinde bir gün izin verilir. Çalışılan bu hafta tatili günü için toplam iki yevmiye ödenir.

B- Kanunda belirtilen ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılacak çalışmalar, önceden işçiye duyurulur. Ulusal bayram, genel tatil günlerinde çalıştırılan işçilere çalıştıkları her bir gün için toplam 3 (üç) yevmiye ödenir.

C- (A) ve (B) bentlerindeki ödemeler için haftalık çalışma süresi şartı aranmaz.

şeklinde düzenlenmiştir.

Yukarıdaki düzenlemelere göre 17 Haziran Pazar günü hafta tatili günü olarak kabul edilirse işçiye toplamda 2 yevmiye ve hafta içinde 1 gün ücretli izin verilecektir. 17 Haziran Pazar günü bayram tatili günü olarak kabul edilirse işçiye toplamda 3 yevmiye ödenecek ve hafta için 1 gün ücretli izin verilmeyecektir.

17 Haziran Pazar günü öncelikle hafta tatili günü daha sonra da bayram tatili günüdür. İşçinin hafta tatili gününde çalıştırılmaması esastır. Ancak hafta tatili günü ve aynı zamanda bayram tatili günü çalıştırılan işçiye toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre ve işçinin tercihine göre (2 yevmiye + 1 gün izin) veya (3 yevmiye izin yok) ödeme yapılması mümkündür.

ADRES
Yenibosna Merkez Mh. Nigar Sk. No: 21 / 1 - Bahçelievler / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 903 01 01
E-POSTA
bahpas@bahpas.com

İletişim Formu

Bahçelievler Belediyesi Personel A.Ş.

YUKARI