Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere TİS Fiyat Farkları Ödenmelidir

2 Nisan İtibariyle Büyük Bir Sevinçle Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Ücret Ödemelerinden Kaynaklanan Mağduriyetler Giderilmelidir. Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere TİS Farkları, Sosyal Yardımlar Ödenmelidir.

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere TİS Fiyat Farkları Ödenmelidir

2 Nisan İtibariyle Büyük Bir Sevinçle Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Ücret Ödemelerinden Kaynaklanan Mağduriyetler Giderilmelidir. Taşerondan Kadroya Geçen İşçilere TİS Farkları, Sosyal Yardımlar Ödenmelidir.

696 sayılı KHK kapsamında taşerondan kamu kurum ve kuruluşlarına, mahalli idarelerde belediye şirketlerine geçirilen işçilerin aldıkları ilk maaşlarında hayal kırıklığına uğradıklarını gerek sosyal medyada gerekse sitemize gelen yorumlardan duymaktayız.

Şöyle ki; bilindiği üzere taşeron oldukları dönemde herhangi bir Toplu iş sözleşmesine tabi olmayan sendika üyesi olmayan işçilerin de kadroya geçişi gerçekleşti.

Daha önceki bir yazımızda kamu kurumlarında ve belediye şirketlerinde kadroya geçen ve sayısı 900 bin civarındaki tüm taşeron işçilerin, açıklanan ücret zamları ile mali ve sosyal haklardan 2020’ye kadar yararlanacağını duyurmuştuk.

İşçilerin ilgili haklardan faydalanmaları için sendikaya üye olma şartı kesinlikle yoktur. Sendikaya üye olsun veya olmasın, kadroya geçen tüm taşeron işçiler bu haklardan faydalanacaktır. Bu sebeple idarelerin bu hususa dikkate etmeleri gerekmektedir.

12 Nisan tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine baktığımızda, tekrar belirtmeliyiz ki ”sendikalı ya da sendikasız olması farketmeden” tüm işçiler;

  • 01.01.2018 itibariyle %4 ücret zamlarından,
  • Çocuk yardımlarından,
  • Yemek yardımlarından,
  • Yakacak yardımlarından

vb. bir çok sosyal yardımdan (direksiyon primi, silah tazminatı, bayram yardımı…) ve TİS ikramiyelerinden faydalandırılmalıdır.

İşçilere yapılan ücret ödemelerinde maaşların eksik hesaplandığı, TİS’ten kaynaklanan ücret zamlarının verilmediği, yemek yardımı, çocuk yardımı. yol ve yakacak yardımı gibi Toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan sosyal yardımların bordrolara yansıtılmadığı, ödemelerin eksik yapıldığı, hatta bazı kurumların 2 Nisan’dan bu yana maaş ödemesi yapmadığı duyumlarını almaktayız.

Bu durumun altında yatan temel sebep; kadroya geçişi sağlanan tüm işçilere, 12 Nisan tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan süresi en son sona erecek olan Yüksek Hakem Kurulu kararlarının uygulanıp uygulanamayağı konusunda oluşan teredddüttür.

Yaşanan sıkıntıların bir diğer sebeplerine bakarsak; işçilere yapılacak ücret ödemeleri konusunda bakanlıklar tarafından verilen görüşlerin mutemetlere ulaşmaması, işçi ücretlerine dair düzenleme yapan memurların bu konularda tereddüt yaşaması ve bu sorunlara yönelik çözüm önerisi sunması gereken mercilerin gerekli bilgilendirmeleri yapmamasıdır.

Henüz hiç maaş alamayan ve maaşları eksik yatan işçiler için büyük bir mağduriyet söz konusudur.

Bu sebeple ilgili mağduriyetin giderilmesi, henüz TİS farklarına ve sosyal yardımlara ilişkin bir ödeme yapmayan kamu kurumlarının bu ödemeleri yapması gerekmektedir.

ADRES
Yenibosna Merkez Mh. Nigar Sk. No: 21 / 1 - Bahçelievler / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 903 01 01
E-POSTA
bahpas@bahpas.com

İletişim Formu

Bahçelievler Belediyesi Personel A.Ş.

YUKARI