Belediye İşçilerine İlk Maaşında 5 Günlük İkramiye Verilecek ! - Bahçelievler Belediyesi Personel A.Ş.

Belediye İşçilerine İlk Maaşında 5 Günlük İkramiye Verilecek !

696 sayılı KHK kapsamında belediye şirketlerinde istihdam edilecek işçilere ilk ikramiye ödemeleri Nisan maaşları ile birlikte ödenecektir.

Belediye İşçilerine İlk Maaşında 5 Günlük İkramiye Verilecek !

696 sayılı KHK kapsamında belediye şirketlerinde istihdam edilecek işçilere ilk ikramiye ödemeleri Nisan maaşları ile birlikte ödenecektir.

696 sayılı KHK kapsamında merkezi yönetimlerde kadroya geçen işçilerin 52 günlük ilave tediye ve 12 Nisan’da yayımlanan Yüksek Hakem Kurulu kararlarına göre 10 günlük ikramiye hakları var. Yani merkezi idarelerde (genel ve bütçe karmalı idareler) kadroya geçen taşeron işçilere 10 günlük ikramiye Ocak ve Haziran aylarında ödenecek.

Haberimizin esas konusuna gelirsek; 696 sayılı KHK kapsamında Belediye şirketilerine geçirilen işçilerin 52 günlük ilave tediye alıp alamayacağı merak konusuydu. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yazıda ise belediye şirketlerine geçen işçilerin 6772 sayılı kanun kapsamında 52 günlük ilave tediye ödemesi alamayacağı bildirildi.

Fakat belediye şirketlerine geçen işçiler yılda 10 günlük ikramiye ödemesinden faydalanacak. Konu ile ilgili 12 Nisan tarihinde yayımlanan Toplu İş Sözleşmesi hükümlerine bakacak olursak;
Belediye şirketlerine geçen “işçilere Ekim ve Nisan aylarında 5’er günlük olmak üzere yılda toplam 10 günlük (5×2=10) ücretleri tutarında ikramiye ödenir. Bu ödeme, işçinin çalıştığı sürenin 1 yıldan az olması durumunda çalışma süresi ile orantılı olarak ödenir.” şeklinde olmuştur.

Görüldüğü üzere belediye şirketlerine 2 Nisan itibariyle geçen taşeron işçilere Nisan ayı içerisinde 5 günlük ikramiye ödenecek. Bu ödemenin ne zaman yapılacağı konusunda ise idarelerin dikkat etmesi gereken en önemli husus şudur ki; 5 günlük ikramiye tutarı belediye şirket işçilerine Nisan ayı maaşları ile birlikte ödenecektir. Yani belediye şirketlerinin ilk maaşları zamlı olacaktır. Belediye şirketlerinin bu hususa ivedilikle dikkat etmesi gerekmektedir.

ADRES
Yenibosna Merkez Mh. Nigar Sk. No: 21 / 1 - Bahçelievler / İSTANBUL
TELEFON
+90 212 903 01 01
E-POSTA
bahpas@bahpas.com

İletişim Formu

Bahçelievler Belediyesi Personel A.Ş.

YUKARI